žijeme zravě

Maminko, bolí mě ouška!

01.02.2009 20:32

 

 

Dítě si sahá tam, kde cítí bolest
Dítě si sahá tam, kde cítí bolest
 
 

Dítě má teplotu, je plačtivé a neustále si sahá na uši. To jsou signály, které by nás ihned měly zavést k lékaři. Může se totiž jednat o zánět středního ucha. Léčit se dá sice docela snadno, ale nesmí se podcenit!

 
V období, kdy teplota klesá pod bod mrazu se objevují nemoci spojené s prochlazením. I obyčejná rýma se může rychle změnit ve vleklé nepříjemné onemocnění. Jen si vzpomeňte, jak často se strachujeme o zdraví svých dětí, když si stěžují na bolest v uších.

Antikoncepční pilulky - pomoc nebo zrada?

Zánět středního ucha

Bolest uší je nepříjemná záležitost. Zánět středního ucha je asi nejčastější nemoc, která nás v této souvislosti napadne. „Akutní zánět středouší je častým onemocněním hlavně u dětí ve věku od tří měsíců až do 8 let. Jeho výskyt je často v dětství spojen především se zvětšenou nosní mandlí," říká MUDr. Maja Stříteská. „Podstatou nemoci je nesprávná funkce Eustachovy trubice, která špatně ventiluje středouší. Tím dochází k podtlaku. Při zánětlivém procesu v nosohltanu tak může dojít k přenesení infekce z nosohltanu směrem do středouší a vzniká tak virový či bakteriální zánět," vysvětluje doktorka Stříteská.

Předcházejte účinně

Lékaři doporučuji dbát na to, aby děti byly v tomto počasí teple oblečeny, zapomínat bychom určitě neměli především na čepici a šálu volně přes ústa. Doma je pak vhodné vzduch zvlhčovat a zbytečně nepřetápět. Pokud už mrně chytne rýmu, pak raději napolohujte postýlku tak, aby hlava byla výš než nohy. A důležité je i naučit dítě správně smrkat, případně u kojenců a batolat pak rýmu z nosíku účinně odsávat.

Propíchnutí bubínku dítěti uleví
Propíchnutí bubínku dítěti uleví
 

Jděte k lékaři

„Typický průběh je, že po několika málo dnech rýmy, zhoršeného dýchání nosem, teploty začne dítě bolet ucho. U zcela malých dětí, které ještě neumějí své bolesti popsat, patří k varovným signálům to, že je dítě neklidné, plačtivé, tahá si za ouško, lehá si na ně, v noci nespí a pláče. Většinou se bolest stupňuje během dne spolu s teplotou a večer dosahuje maxima," popisuje MUDr. Stříteská. Často rodiče musí v noci s dítětem na pohotovost, kde dítěti mohou bubínek propíchnout, aby sekrece ze středouší odtékala.

Prevence je základ

Pokud tedy vaše ratolest dostane rýmu, neotálejte a ihned nasaďte nosní sprej a kapky. Nejprve do nosu stříkněte sprej (nejlépe mořskou vodu), poté nechejte dítě vysmrkat nebo odsajte a nakonec nakapejte nosní kapky. Pokud už dítě ouško bolí, můžete vyzkoušet osvědčenou babskou radu. Stroužek česneku dejte do gázy a vložte do ucha. Přikryjte něčím teplým a nechejte několik hodin působit. Jako první pomoc funguje výborně i sirup z rostliny echinacea (třapatka nachová). Při této nemoci je také vhodné z jídelníčku vyloučit mléčné výrobky, bílé pečivo a sladkosti. A nutné je dodržování pitného režimu!

Vyhledávání