
žijeme zravě
Udělejte si chvilku pro sebe
A jsou tu zase Vánoce. Čas lenošení se svařeným vínem u krbu a čekání na Ježíška… Jenže pro většinu z nás to znamená napéct cukroví, navařit tuny jídla , obstarat dárky pro celé široké příbuzenstvo a především velký úklid. Abyste tohle všechno přežila ve zdraví, naordinujte si odpočinek. Masáž bude tím nejlepším.
Podstatou všech masážních technik je odstranění duševních a tělesných bloků, tělo se uvolní a lépe se regeneruje. A co teprve ten slastný pocit, znovu nabití energie a dobré nálady! Dříve byly masáže čistě lékařskou tělesnou terapií, dnes si tento požitek můžete dopřát kdykoliv máte chuť se nechat trochu hýčkat a rozmazlovat. Masáž vám také může ulevit při nejrůznějších zdravotních problémech, zejména pokud vás často bolí hlava, trpíte nespavostí, nebo se u vás v poslední době objevily kožní potíže. Velmi důležitou roli hraje vzájemná sympatie mezi vámi a osobou, která vás masíruje. Pokud se při masáži necítíte dobře, vytváříte si tak jen další bloky a nejste schopná opravdu hluboké relaxace.
Klasická masáž
Klasickou masáží se rozumí celková nebo dílčí masáž, nejčastěji zad, při které se tře, hněte nebo poklepává kůže. Klasická masáž vede k uvolnění namožených nebo stresem stažených svalů a prokrvuje tkáň. Tato technika je vhodná zejména před, nebo po sportovním výkonu nebo posilování svalstva. U svalů, které byly lehce prohnětené před sportovním výkonem, je daleko menší riziko poranění. A naopak svaly tréninkem namožené se mohou následnou masáží uvolnit.
Lymfatická masáž
Tato metoda je oblíbená především v kosmetických salonech, jelikož jemné hlazení partií kolem lymfatických drah mimo jiné trvale zlepšuje vzhled pokožky, která se tak stává pevnější a působí odpočatým a svěžím dojmem. Lymfatická masáž povzbuzuje odtok lymfatické tekutiny, která z těla odvádí velké množství odpadních látek. Pokud je toto vyměšování zplodin díky nějaké poruše v organismu zpomaleno, okamžitě se projeví oteklými víčky, kotníky, koleny, ale také zhoršením celulitidy . Lymfatická masáž začíná vždy na krku a pokračuje jemnými krouživými pohyby podél lymfatických drah až k chodidlům a zpět. Při poruchách odvádění odpadních látek z těla se doporučuje intenzivní kůra, při které se masáž provádí každý den. Jinak se lymfatická masáž, která trvá 45-60 minut, doporučuje 2-4krát do měsíce, jednorázově nemá příliš velké účinky.
Shiatsu
Znovu objevená, asi sto let stará léčebná energetická masáž, je v posledních letech velmi oblíbená. Vychází z asijského učení o energetických proudech v našem těle, které protékají po určitých drahách, tak zvaných meridiánech. Toku energie pak brání nemocné orgány, duševní poruchy či stažené svaly. A právě podněcování určitých bodů, tak zvaných tsubos, podél meridianů se mají tyto toky opět jemně uvolnit. Masáž Shiatsu se skládá hlavně z poklepávání, tlačení a tření za podpory tiché orientální hudby a relaxační aromatické vůně.
Automasáže:
Na všech tělesných partiích, kam si pohodlně dosáhnete si můžete provést tak zvanou automasáž. Promasírujte si paže, nohy, týl a břicho, nejlépe při nanášení tělového mléka, při koupeli nebo ve sprše. Masírujte vždy od nohou směrem k srdci a od srdce malými krouživými pohyby nebo naopak dlouhými tahy. I samostatně prováděná masáž může být velmi příjemná a prokrví pokožku, což prospěje především partiím postižených celulitidou. Účinku profesionální masáže ovšem automasáží nikdy dosáhnout nemůžete, zejména proto, že se u ní nedokážete jak se patří uvolnit.
Pokud si mezi vánočním shonem čas na návštěvu kosmetického studia nenajdete, vyzkoušejte si jednoduchou japonskou tlakovou masáž, která vám zabere jen pár minut. Je to metoda založená na stlačování určitých bodů, které uvolňují svalstvo a podněcují pozitivní psychické procesy v organismu. Kontury obličeje se vám uvolní a budete se cítit klidnější. Správné body můžete objevit silným tlakem, který je na místě, kde se bod nalézá, bolestivý. Masírujte bod velmi jemným tlakem, nebo krouživými pohyby vždy 10-15 vteřin.
1-hlavový bod:
podněcuje látkovou výměnu. V sedě položte prsty ruky na plocho na horní část temena. Zavřete oči a masírujte.
2-chodidlový bod:
posiluje ledviny a odvádí vodu z těla. Uvolněně se posaďte a masírujte bod v prohlubni za kotníkem.
3-zádový bod:
podporuje odvod tělesných tekutin. Vestoje oběma rukama masírujte nad pánví body napravo a nalevo od páteře.
4-hrudní bod:
odbourává stresové hormony a zlepšuje držení těla. Vestoje položte prsty naplocho na hruď. Masírujte bod, který se nalézá tři centimetry pod krkem.
5-kolenní bod:
podporuje trávení a vyměšování tělesných tekutin. V sedě masírujte bod, který najdete několik centimetrů pod kolenem na vnější straně nohy.