žijeme zravě

Sex po porodu

16.03.2009 17:32

 

 

 

 

 

Každá žena po porodu reaguje na sexuální podněty jinak, jedna nemá se sexem po šestinedělí problém, jiná však uvolnění při sexu není schopna. Přečtěte si rozhovor se sexuoložkou Helenou Reguli o tom, co se děje, když převáží role matky, nad rolí partnerky.

 

 

Obdobím, kdy žena ztrácí zájem o sex, je také doba po porodu. Kdy se většinou zájem ženy o sexuální život opět obnoví?
 
Většinou souvisí snížený zájem o sexuální život se zvýšenou hladinou hormonu prolaktinu, který zabezpečuje produkci mateřského mléka a také sníženou produkcí estrogenů. Logicky se tedy nabízí odpověď, že zájem ženy o sexuální život se obnoví s ukončením laktace. Není to tak ve všech případech, někdy je to již s obnovením menstruačního cyklu, někdy se naopak doba prodlouží i po skončení laktace pro únavu, nedostatek spánku, hlavu plnou myšlenek na dítě, nedostatku soukromí a podobně.
 
Existuje ale i mnoho případů, kdy žena po porodu ztrácí o sex zájem úplně, anebo se její zájem velmi snižuje. Čím je to způsobeno?
 
Po porodu získává žena novou roli a to roli matky. Když tato převáží, nebo žena není schopna v intimní chvilce „přepnout do role partnerky“, bude sex odmítat, nebo budou její prožitky mnohem méně intenzivní. Prudký pokles hormonálních hladin po porodu může někdy vyvolat i psychické změny, známé jako „baby blues“, charakterizované přecitlivělostí, plačtivostí, smutnou náladou. Tyto přechodné změny nálady mohou přetrvávat, dochází k rozvoji deprese a s ní může být spojen i nezájem o sex. Je důležité o potížích mluvit, sdělit partnerovi své pocity a situaci řešit již v zárodku.
 
Někteří muži, zvláště by se to mohlo dle odborníků týkat například těch, kteří byli přítomni u porodu, naopak po porodu ženy ztrácejí o partnerku zájem jako o sexuální objekt. Místo své atraktivní ženy v ní najednou vidí spíše matku. V literatuře jsem se setkala v souvislosti s podobným chováním s označením syndrom madony. Jak nejlépe takový problém řešit?
 
Potíže můžou vznikat již v těhotenství, a již v této době může muž vykazovat snížený zájem o sex s partnerkou. K tomu přispívá i stále živý mýtus o nebezpečnosti sexu v těhotenství. Mění se i tělesné proporce ženy. Pomoci udržet sexuální život může vhodná poloha, kdy nejsou na ženě tolik viditelné těhotenské změny, např. poloha zezadu, zboku. Tím lze také v některých případech zamezit vzniku syndromu madony. Očekávání příchodu potomka je spojeno s určitou přípravou, nejenom na roli matky, ale také na roli otce. Tato příprava by měla zahrnovat i osvětu ve smyslu snahy o udržení vztahu partnerského při současné roli rodičovské. Realizace partnera v roli otce může být také vhodnou protiváhou k roli matky. Když se partneři rovnoměrně podělí o rodičovské role, je větší šance že bude místo na roli partnerskou u obou dvou.
 
Jak se jako sexuoložka vůbec díváte na přítomnost mužů u porodu, nemůže to, že partner vidí partnerku rodit, nějakým způsobem narušit jeho vnímání ženy a oslabit touhu po sexu?
 
Být u porodu je to, co se dneska nosí. Je fajn se také muže zeptat na jeho přání, zda chce být u porodu. Více vhodná je přítomnost partnera v první době porodní, kdy může partnerce pomoci ulevit od porodních bolestí. Samotný porod není divadlo, to by si měl uvědomit každý, kdo chce být, nebo mít někoho u porodu. Muž je vystaven bolesti partnerky, a také může dojít k pocitu jeho vlastní bezmoci. To vše může negativně ovlivnit další vnímání ženy i v roli sexuální partnerky. Když už je muž u porodu, měl by jasně vnímat, čím je pro partnerku užitečný a prospěšný.
 
Autor: Simona Maxová
 
Profil
 
MUDr. Helena Reguli
Po ukončení 1.Lékařské fakulty Univerzity Karlovy pracovala ve zdravotnických zařízeních ve Spojených státech amerických a na Slovensku. Po návratu do Česka získala praxi na sexuologickém oddělení ve Fakultní nemocnici u sv. Anny. Od roku 2008 otevřela soukromou sexuologickou praxi. V současné době provozuje sexuologickou a psychiatrickou ambulanci zaměřenou na léčbu sexuálních dysfunkcí, poruch ejakulace a plodnosti.
 
Bude vás také zajímat:
 
Mikulandová, Magdalena: Těhotenství, porod a šestinedělí
Simkinová Penny: Partner u porodu
Kratochvíl, Stanislav: Sex jako obohacení života
Kratochvíl, Stanislav: Sexuální dysfunkce
Pastor, Zlatko,: Sexualita ženy
Dallaire Yvon: Láska a sexualita v trvalém vztahu

Vyhledávání

Vytvořte si webové stránky zdarma! Webnode